Elisa HBe Ag Testi Nedir - Normal Değerleri ve Yorumu - Özel Hastane Randevu Al , Özel Hastane Arama Motoru

Elisa HBe Ag Testi Nedir - Normal Değerleri ve Yorumu


TEST ADI

HBe Ag

SİNONİM

Hepatit B virüsü early antijeni

ÖRNEK KABI

Sarı kapaklı tüp

ÖRNEK TÜRÜ

Serum

ÖRNEK MİKTARI

1 mL

HASTANIN HAZIRLANMASI

Hastadan açlık kanı alınmalıdır.

TRANSPORT SICAKLIĞI

Oda sıcaklığı

SAKLAMA ŞARTLARI

2 – 8 ºC

ÖRNEK RED KRİTERLERİ

Hemoliz ve lipemi

METOD

EIA

ÇALIŞMA ZAMANI

Her iş günü

SONUÇ VERME ZAMANI

Mesai saatleri içinde 8 saat

NORMAL REFERANS ARALIK DEĞERİ

Negatif

YORUM-UYARI

Geç inkübasyon, akut enfeksiyon ve kronik aktif enfeksiyonda saptanır. Ancak HBe Ag’nin saptanmaması hepatit B taşıyıcılığını ve bulaştırıcılığını ekarte ettirmez.

Hepatit B'nin yuzey antijeni (HBsAg) nedir?

HBsAg'nin "pozitif" olması kişinin hepatit B ile enfekte olduğunu gösterir ki akut yada kronik enfeksiyon olabilir. Enfekte olmuş kişiler virüsü diğer kişilere kan yoluyla bulaştırabilirler.

Hepatit B

Hepatit B virüsü ile ortaya çıkan karaciğer hücre iltihabı ve hasarı hepatit B hastalığı olarak tanımlanır. Ülkemizde taşıyıcılık oranı %3 ile %7 arasındadır. 

Hepatit B Nasıl Bulaşır ?

İnsandan insana vücut sıvıları yolu geçer:

  • Kan
  • Semen (meni)
  • Vajinal sıvı ve salgılar (adet kanı dahil)
  • Doğum sırasında anneden bebeğe geçiş (perinatal hepatit)

Hepatit B Aşısı :

Hepatit B aşısı 3 dozluk uygulama gerektiren bir aşı bu üç dozun sonunda % 95 oranında koruyuculuk sağlar. Bu üç doz en az 12 yıl kişileri hepatit B den korumaktadır.

Yeni doğan bebekler, tüm yetişkinler, uyuşturucu kullananlar, son 6 ay içersinde birden çok seks partneri olan kişiler ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olanlar, homoseksüeller, biseksüeller , hemofili hastaları, diyaliz hastaları, tüm sağlık çalışanları, hapishane çalışanları ve hapishane mahkumları, özürlü bakım evleri personeli, dünya üzerinde hepatit B açısından riskli bölgelere seyahat eden kişiler...hepatit B aşısını ivedilikle yaptırmalıdır. 

Hepatit B Aşısı Yaptırmak İçin Hangi Testleri Yaptırmalı?

  • HbsAg
  • Anti-HBs

Hepatit B aşısı yukarıdaki iki testte negatif olduğunda yapılmalıdır.

Kısaca hatırlatma yapmak gerekirse, HbsAg nin POZİTİF olması yeni veya eskiden geçirilmiş bir hastalığın olduğunu, Anti-Hbs POZİTİF olması hastalığa karşı bağışıklığı gösterir. Eğer kişi aşı yaptırmış veya hastalıkla karşılaşmış ise Anti-Hbs POZİTİF dir. Ayrıca hepatit B virüsü ile yeni bir enfeksiyon şüphesi var ise bu testler hemen sonuç vermeyebilir. Bu sebeple yeni enfeksiyon şüphesinde, HBV DNA bakılması en duyarlı testtir. İlaveten HbsAg ve Anti-Hbc IgM bakılması gerekir. Bu sonuçlara bakılarak koruyucu serum (hepatit B koruyucu immunglobin) ve aşı yapılmalıdır.

Elisa Tahlil Kağıdında gördüğümüz HBe Ag testi ne anlama gelir , Bu teste neden bakıldığını merak ederiz , Bu Yazımızda bu soruların cevabı ile birlikte HBe Ag Testi hakkında bilgilere ihtiyaç duyarız .HBe Ag Testinin Normal değeri ,Panik değeri nedir , HBe Ag Testi Değeri en az Kaç olmalı , en fazla kaç olmalı , HBe Ag Testi hangi hastalığın tanısında kullanılır öğrenebilirsiniz


Elisa HBe Ag Testi Nedir - Normal Değerleri ve Yorumu Videosu İzle, Elisa HBe Ag Testi Nedir - Normal Değerleri ve Yorumu Videosunu Seyret Yorum Yap
Etiketler; »Elisa HBe Ag Ne demek » Elisa HBe Ag Normal Değerleri » Elisa HBe Ag Nasıl Yorumlanır
Etiketler » Elisa HBe Ag Ne demek   » Elisa HBe Ag Normal Değerleri   » Elisa HBe Ag Nasıl Yorumlanır  

SAĞLIK HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri