Elisa Anti-HCV Testi Nedir - Normal Değerleri ve Yorumu - Özel Hastane Randevu Al , Özel Hastane Arama Motoru

Elisa Anti-HCV Testi Nedir - Normal Değerleri ve Yorumu


TEST ADI

Anti-HCV

SİNONİM

Hepatit C virüsü antikoru

ÖRNEK KABI

Sarı kapaklı tüp

ÖRNEK TÜRÜ

Serum

ÖRNEK MİKTARI

1 mL

HASTANIN HAZIRLANMASI

Hastadan açlık kanı alınmalıdır.

TRANSPORT SICAKLIĞI

Oda sıcaklığında

SAKLAMA ŞARTLARI

2 – 8 ºC

ÖRNEK RED KRİTERLERİ

Hemoliz ve lipemi

METOD

EIA

ÇALIŞMA ZAMANI

Her iş günü

SONUÇ VERME ZAMANI

Mesai saatleri içinde 8 saat

NORMAL REFERANS ARALIK DEĞERİ

Negatif

YORUM-UYARI

Akut veya geçirilmiş Hepatit C enfeksiyonunu gösterir. Yaşlı hastalarda düşük düzey hatalı pozitif test sonuçları mutlaka doğrulama testleri ile doğrulanmalıdır.

Bulaşıcı C Tipi Hepatit Virüsü

1983 öncesinde Hepatit A veya B virüsüne bağlı olmayan karaciğer iltihaplanmalarının büyük bir bölümünde bu virüs'ün sorunlu olduğu bilinmesine rağmen henüz bu virüse karşı koruyucu yöntem geliştirilememiştir. Plazma havuzlarından hazırlanan faktör konsantreleri ile tedavi edilen hemofili hastaları 1985 yılına kadar HCV ile enfekte olmuşlardır. Bu hastaların yarıya yakını bağışıklık kazanırken diğer yarısı kronik (müzmin) karaciğer iltihaplanmasına veya sirozuna yakalanmıştır. HCV'nün bulaşmasına sebep olan faktör konsantreleri ile aynı zamanda HIV virüsü de bulaşabilir. Bu nedenle HCV ile HIV birlikte olursa daha sık, erken ve ağır karaciğer yetersizliği gelişebilir.

HCV kendi içinde genetik olarak 5 tipe sahiptir. Farklı coğrafyalara göre HCV tipleri farklılık gösterirken özellikle tipi HCV hastalarda daha fazla oranda karaciğer harabiyetine kronikleşmeye neden olmaktadır.

Kan ve kan ürünleriyle bulaşan HCV'nün cinsel temasla buluşmasına çok sık rastlanmaz ancak hemofili hastaları HCV ile beraber AİDS virüsünü de taşıyorlarsa cinsel yolla HCV geçişi daha sık olmaktadır. HCV RNA pozitifliği (müspetliği) yüksek olan hastalar cinsel yaşamlarını koruyucu tedbirlerle sürdürmelidirler.

HCV'nün taşıyan hemofili hastalarının karaciğer sirozuna ve kanserine yakalanma riski HBV'ne göre daha fazladır. HCV ile HBV'nün beraber bulunması durumunda HBV'ü tanımlayıcılarının kanda tespit edilmesi gecikirken (Lee ve ark. 1985, Misums ve ark. 1993) HBV'nün taşıyıcılığı durumunda veya aktif replikasyonunun (çoğalması) devam ettiği durumlarda HCV'nün çoğalması engellenmektedir (Henley ve ark. 1993). Bu nedenle HBV ve HCV'nin beraber bulunduğu durumlarda HBV DNA ve HCV RNA ölçümleri mutlaka yapılmalıdır.

Hepatit B virüsünde olduğu gibi HCV için de elimizde bulunan en güçlü tedavi ajanı Interferon'dur. Ancak Interferonla HBV hepatitinde henüz ulaşılamamıştır. Son zamanlarda daha yüksek dozda ve daha uzun süreli Interferon tedavisine Ribavirin eklenerek tedavi başarısının %50'ye ulaştığı yayınlanmaktadır.

Çalışmaları yoğun şekilde devam eden HCV aşısı şu anda insanlarda kullanılmamaktadır. Bu nedenle faktör konsantrelerinin buluşması mutemel virüsler açısından inaktivasyonları büyük önem kazanmaktadır. Ayrıca faktör tedavisi alan hemofili hastaları her yıl anti HCV testi yaptırmalı ve sonucu pozitif hastalarının PCR yöntemi ile HCV RNA testi yapılarak virüs taşıyıcısı olup olmadıkları mutlaka tespit edilmektedir.

Elisa Tahlil Kağıdında gördüğümüz Anti-HCV testi ne anlama gelir , Bu teste neden bakıldığını merak ederiz , Bu Yazımızda bu soruların cevabı ile birlikte Anti-HCV Testi hakkında bilgilere ihtiyaç duyarız .Anti-HCV Testinin Normal değeri ,Panik değeri nedir , Anti-HCV Testi Değeri en az Kaç olmalı , en fazla kaç olmalı , Anti-HCV Testi hangi hastalığın tanısında kullanılır öğrenebilirsiniz


Elisa Anti-HCV Testi Nedir - Normal Değerleri ve Yorumu Videosu İzle, Elisa Anti-HCV Testi Nedir - Normal Değerleri ve Yorumu Videosunu Seyret Yorum Yap
Etiketler; »Elisa Anti-HCV Ne demek » Elisa Anti-HCV Normal Değerleri » Elisa Anti-HCV Nasıl Yorumlanır
Etiketler » Elisa Anti-HCV Ne demek   » Elisa Anti-HCV Normal Değerleri   » Elisa Anti-HCV Nasıl Yorumlanır  

SAĞLIK HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri