Açık Kapalı Fıtık Ameliyat Görüntüleri 3D Anlatım izle - VİDEO - Özel Hastane Randevu Al , Özel Hastane Arama Motoru

Açık Kapalı Fıtık Ameliyat Görüntüleri 3D Anlatım izle - VİDEO


Fıtık Nedir?

Tıp dilinde hernia (Latince) kelime anlamı olarak “yırtık” demektir. Fıtık, karın içinde bulunan organların karın duvarındaki zayıf bir noktadan dışarı doğru bir şişlik oluşturmasıdır. Fıtık çoğunlukla, karın içi organları çevreleyen ince peritondan (karın zarı)  oluşan bir kesenin, kaslardaki zayıf bir noktadan dışarı çıkmasıdır. Oluştuğu bölgeye göre adlandırılan fıtığın en sık görülen tipi kasık fıtığıdır. Ayrıca göbek çevresinde (göbek fıtığı),  karnın ortasında, üstte (epigastrik fıtık) ya da arka duvarında görünmeyen fıtıklar oluşabilir. Karnın açıldığı ameliyatlardan sonra ameliyat yaralarında da fıtık oluşabilir. Bunlara "insizyonel fıtık" (kesiye bağlı fıtık)denir.

 Fıtık Neden Olur?

Fıtık oluşabilmesi için buna zemin hazırlayan bazı faktörler olması gerekir. Fıtığın görüldüğü bölgeler zaten karın duvarının nispeten zayıf bölgeleridir. En sık görülen fıtık çeşidi olan kasık fıtığı erkeklerde, kadınlardan daha çok görülür. Erkek bebekler annelerinin karnındayken testisler karın içinde, böbrek komşuluğundadır. Testisler bebeğin karnından torbalarına hamileliğin son 2 ayında inerler.

Bu yolculuk inguinal kanal adı verilen ve kasıkta bir açıklık oluşturan bir kanalın içinden olur. Karın içindeki testisler her iki kasıkta ayrı ayrı oluşan iki kanaldan torbalara varırlar. Bu kanallar normalde doğumdan hemen önce kapanırlar. Böylece karın içi ile dışı arasında bağlantı kalmaz. Ancak bu kanallardan birisi veya ikisi birden kapanmazsa o zaman fıtıklaşma olur. Her 100 erkek çocuğundan yaklaşık 5’inde kasık fıtığı gelişir. Kızlarda da kasık kanalı vardır ve bu kanal açık kalabilir. Kız çocuklarında kasık fıtığına daha az rastlanır. Kızlarda dışarı çıkan kesenin içinde yumurtalık yer alabilir. Erken doğan veya düşük doğum kilolu bebeklerde fıtığa çok daha sık rastlanır.

Ayrıca bazı insanların bağ dokuları zayıftır. Dokularının sağlamlığını sağlayan kollajen gibi bazı doku elemanları eksiktir. Bu kişilerde fıtığın oluşmasını kolaylaştıran bazı hastalıklar ve durumlar da varsa fıtık oluşmaya başlar. Karın içi basıncının artışına yol açan her olay fıtık oluşumuna yardım eder. Bunlardan bazıları yaşlılık, kronik hastalıklar (kanser, şeker hastalığı, siroz vb), şişmanlık ya da aşırı zayıflık, öksürükle giden solunum sistemi hastalıkları, kabızlık, idrarda zorlanmaya neden olan prostat büyümesi, gebelik ve ağır yük kaldırmayı gerektiren bir işte çalışmaktır.

Kasık Fıtıkları Kimlerde Görülür?

Kasık fıtıkları her yaşta ortaya çıkabilir. Kasık fıtıkları her iki cinste de görülmesine rağmen, yukarıda anlatılan nedenlerden ötürü erkeklerde daha fazla görülür. İndirekt fıtıklar gençlerde, direkt fıtıklar yaşlılarda ve femoral fıtıklar ise kadınlarda daha fazla görülür.


Fıtık Ne Sıklıkta Görülür?

Hastanelerin genel cerrahi polikliniklerine en çok başvurulan şikayetlerin ve genel cerrahi ameliyathanelerinde en çok yapılan ameliyatların başında fıtık ameliyatları gelir. Ameliyathanelerde yapılan her 3 ameliyattan 1’i fıtık ameliyatıdır. Kasık fıtığı %60 sağda, %30 solda, iki taraflı olarak ortaya çıkar. A.B.D.’de yılda 750.000’den fazla kasık fıtığı ameliyatı yapılmaktadır. Yine ABD’de toplumun % 2’sinde fıtık olduğu, yani yaklaşık 5 milyon fıtık hastası olduğu bildirilmektedir.

 

Kasık ve Göbek Fıtığı Nedir

Açık Kapalı Fıtık Ameliyat Görüntüleri 3D Anlatım izle - VİDEO

Kasık Fıtıkları Hakkında Merak Edilen Herşey

AÇIK KASIK FITIĞI AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Fıtık Ameliyatı Olmak Zorunda mıyım , Olmazsam Ne olur ?

Fıtık Ameliyatında Açık mı Laparaskopi ( Kapalı ) Yöntem mi Faydalı

Kasık Fıtığı Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
 


Açık Kapalı Fıtık Ameliyat Görüntüleri 3D Anlatım izle - VİDEO Videosu İzle, Açık Kapalı Fıtık Ameliyat Görüntüleri 3D Anlatım izle - VİDEO Videosunu Seyret Yorum Yap
Etiketler; »Kapalı Fıtık Ameliyatı İzle » Açık Fıtık Ameliyatı İzle
Etiketler » Kapalı Fıtık Ameliyatı İzle   » Açık Fıtık Ameliyatı İzle  

SAĞLIK HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri