Ankara Etlik Şehir Hastanesi - Özel Hastane Randevu Al , Özel Hastane Arama Motoru

Ankara Etlik Şehir Hastanesi

Kategori : Devlet Hastanesi
İl : Ankara Özel Hastaneleri
Randevu : Ankara Etlik Şehir Hastanesi Randevu Almak İçin Tıklayınız
Tahlil Sonucu : Ankara Etlik Şehir Hastanesi Tahlil Sonucu İçin Tıklayınız
Fark : %
Telefon :
Randevu Telefonu : 182
Fax :
Link : Devlet Hastanesi web sitesi
Mail :
Adres :

Ankara’nın ikinci hastane kompleksi 3 bin 566 yatak kapasiteli Etlik Şehir Hastanesi’nin temeli, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atıldı. 
14 ilde yapılacak 15 şehir hastanesi projesinin geçtiğimiz ay İstanbul’da yapıldığını hatırlatan Başbakanımız Erdoğan, “8 hastane, bir otel ve sağlık müdürlüğü binasından oluşan 3 bin 566 yataklı kompleksin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Sadece Ankara’da değil çevre şehirlere de hizmet verecek.” dedi. Söz konusu hastanelerin isimlerinin inşaat çalışmalarının tamamlandıktan sonra açıklayacaklarını ifade eden Başbakanımız Erdoğan, “İnşaat çalışmaları tamamlandıktan sonra isimlerini açıklayacağız. Onlar şuan birer sürpriz” dedi.  Kamu özel sektör işbirliği ile anlaşmada 42 ayda tamamlanacak hastanenin yapılışının uzun bir süre olduğunu belirten Başbakanımız Erdoğan, “Daha erken sürede bunun biteceğine umudum tam. 42 ayda 2,4 milyar TL yatırım bedeli olan 20 bin kişinin istihdam edileceği, günde 50 bin kişiye hizmet verecek bu yatırım milletimize şimdiden hayırlı olsun.” diye konuştu.

Aile hekimi ve diğer sağlık hizmetlerinde 11 yıl önce nazaran Türkiye’nin önemli mesafeler kaydettiğinin altını çizen Başbakanımız Erdoğan, şunları kaydetti: “Tedavi ücretini ödeyemediği için hastanede rehin kalanlar var mıydı? Ölülerimiz bile rehin kalıyordu. O günlerden bu günlere kaldık şimdi böyle bir şey var mı? Asla böyle bir şey olamaz. Uçak, helikopter ambulanslarımız var. Arazi, kar paletli ambulanslar var. Tam donanımlı ambulansları o zamanlar bulmak mümkün müydü? Şehir merkezlerinde varsa özel aracı veya varsa parası taksi ile gidiyordu. Ama şuanda hastanelerin tamamında 7-8 ay sonra ultrason tomografi için randevu hak getire. 11 yıl önce Türkiye bu cihazlarla tanışmamıştı. Ama iktidarımızla bunların hepsi ile tanıştı.”

Avrupa’nın en büyük yatak kapasiteli kompleksiSağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu ise Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleriyle Ankara’nın sağlığın da başkenti olacağına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Güzel ülkemizin dört bir yanından tüm dünyanın gıpta ile baktığı dev eserler yükselmeye başladı. İşte bugün burada temelini atacağımız Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kampüsü, bu dev eserler zincirine başkentimizden katılacak yeni bir halka olacaktır. Etlik Şehir Hastanemiz tamamlandığında Başkentliler, 1 milyon 400 bin metrekare toplam yerleşim alanı üzerinde, 3 bin 556 yatak kapasitesine sahip olacaktır. Evet, toplam yatak kapasitesi bakımından dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden birisi olacaktır. Avrupa’nın ise en büyük yatak kapasitesine sahip sağlık kampüsü olacaktır.”

30 ayda tamamlanacak

Konuşmaların ardından Başbakanımız Erdoğan şantiye alanında sergilenen örnek hastane odalarının maketini inceledikten sonra yüklenici firma ile hastanenin yapım süresi için pazarlık yaptı. Sözleşmeye göre 42 ayda kampüsün yapımının tamamlanacağını söyleyen Başbakanımız Erdoğan, “Fakat 42 ay bana fazla geldi. Astaldi ve Türkerler burada. Şimdi bu süreci biraz aşağıya çekelim. Kendilerine bir teklifte bulundum: 42 aydan 30 aya çekiyoruz. 2,4 milyar TL’lik bir yatırım. Kolay değil. Hayırlı olsun" diye konuştu.

 1 milyon 400 bin metrekarelik alanda inşa edilecek Etlik Şehir Hastanesi temel atma törenine, Başbakanımız Erdoğan ve Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, milletvekilleri, yüklenici firma temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Ne zaman açılacak

Bakan Müezzinoğlu, "Şu anda 26 bin yatak kapasiteli 17 tane şehir hastanemizin tamamında inşai faaliyetler devam ediyor. Ankara'da 3 bin 800 yataklı Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük en kapasiteli şehir hastanesini seneye 29 Ekim'de açmış olacağız. Bu engel olanların tedavilerini de burada yapacağız" dedi.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı hakkında da bilgi veren Müezzinoğlu, Türkiye'nin artık sağlıkta bilimsel alanda Ar-Ge yapabilen ve bu projeleri uzun süreli finanse edebilen güçlü bir yapıya kavuşturulduğunu söyledi.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ile sağlıkta bilimsel açıdan dünya ile yarışacak bir altyapının yasal düzenlemesini ve kurumsal alt yapısını kurduklarını dile getiren Müezzinoğlu, "Türkiye belki diyabette, belki kanser ilacında dünyaya 'Bu ilacı ben kazandırdım', 'Şu hastalığın tedavisindeki yeni yöntemi ben buldum' diye önümüzdeki yıllarda farklı örneklerini dünyaya sunacak noktaya gelecek" ifadelerini kullandı.

-Yerli plazma ürününde geri sayım

Müezzinoğlu, SGK, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen "Plazma Fraksinasyonu Projesi" ile Türkiye'de plazmadan yerli kan ürünü elde edilmesine yönelik çalışmalar ile ilgili de bilgi verdi.

Özellikle hemofili hastaları için kullanılan plazma ürünlerinin bugüne kadar yurt dışından temin edildiğini hatırlatan Müezzinoğlu, "Bu yıl itibarıyla 500 milyon lira bu alana ödediğimiz para. Bu oran her yıl yüzde 10-15 oranında artıyor. 2017-2018'e geldiğimizde bu rakam ikiye katlayacak yani 1 milyar liraya gelecek" dedi.

Türk Kızılayınca toplanan kanın kullanılmayan ve atılan kısımları olduğunu aktaran Müezzinoğlu, hemofili hastaları için kan ürününden elde edilen ilaçların bu atılan kısımdan elde edildiğini anlattı. Bakan Müezzinoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türk Kızılayı ihtiyaç olan kanı toplayacak veya çöpe atılan kısmı yatırımcı firmaya teslim edecek ve yatırımcı firma önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye'ye teknolojik alt yapıyı getirecek. Türk Kızılayı da topladığı kanın uluslararası standartlara uygun şekilde ilaca dönüşmesini sağlayacak alt yapısını önümüzdeki 16 ayda kuracak ve o kan 16 aydan sonra yurt dışında yüklenici firmanın tesisine gidecek. Yüklenici firma o tesislerinde bizim ihtiyacımızı buradaki fabrikasını kurana kadar oradan temin edecek. 4'üncü yıldan itibaren Türkiye'de üretmeye başlayacak."

Müezzinoğlu, böylece ürünlerin Türkiye'deki hastalar üzerinde kullanılabileceğini vurgulayarak, "Plazma, buradan bizim ihtiyacımızı karşılarken daha sonra yurt dışına ihraç edilecek, dünyaya ve bölgeye pazarlanacak. Bu çok büyük bir proje" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında buna yönelik protokolün imzalandığını ve ihale şartnamesinin hazırlandığını bildiren Müezzinoğlu, "Ama süreç yine o ihaleyi yapmamıza müsaade etmedi. İnşallah seçimlerden sonra o ihale yapılacak. Yol haritası belli ve Türkiye'nin yine sağlık alanında en büyük projelerinden biridir. Bunda da çok zorluklar yaşadık ve engeller oldu ama biz hiçbir zaman ağlayan bir iktidar olmadık, çözüm üreten bir iktidar olduk. İnşallah yıl sonuna kadar da hedefe ulaşacağız" diye konuştu.

-82 bin kişi donör olmak için başvurdu

Bakan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKKÖK) Projesi ile ilgili de bilgiler aktardı.

Projenin 2014 yılında başladığını ve Türk Kızılayı ile yürütülen çalışmalar çerçevesinde beklediklerinden daha büyük başarıya ulaşıldığını vurgulayan Müezzinoğlu, şimdiye kadar kadar donör olmak isteyen 82 bin vatandaşın müracaatının kabul edildiğini belirtti.

Müezzinoğlu, ayrıca 43 bin ilave doku tiplemesinin kemik iliği bankasına girdiğini kaydederek "Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde toplam sayımız 45-50 bin aralığındayken kısa bir dönemde ikiye katladık, yıl sonu itibariyle bu rakamın 100 bini geçeceğini hedefliyoruz" dedi.

Bugüne kadar buradan bulunan donörlerden 9 hastaya kemik iliği nakli yapıldığını, halen bin 113 hastanın kemik iliği nakli beklediğini ifade eden Müezzinoğlu, "Bu hastaların da şu anda 44'ünde 10'da 10 doku tiplemesinde uyumu yakaladık. Yani 44 hasta, koşulları uygun olunca hekimleri karar verdiğinde nakle gidecekler. 10'a 9 uyumu yakaladığımız 166 hasta var. Bunlar da koşullar uygun olduğunda nakil olabilecekler" ifadesini kullandı.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Randevu Al Ankara Etlik Şehir Hastanesi Mhrs Randevusu Ankara Etlik Şehir Hastanesi Tahlil Sonucu Ankara Etlik Şehir Hastanesi Adres ve İletişim Bilgileri Ankara Etlik Şehir Hastanesi Telefon ve Fax Numarası
Etiketler » Ankara Etlik Şehir Hastanesi Randevu Al  » Ankara Etlik Şehir Hastanesi Mhrs Randevusu  » Ankara Etlik Şehir Hastanesi Tahlil Sonucu  » Ankara Etlik Şehir Hastanesi Adres ve İletişim Bilgileri  » Ankara Etlik Şehir Hastanesi Telefon ve Fax Numarası  

SAĞLIK HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri